Dlaczego dziecko nie lubi czytać i co z tym zrobić? Powodów może być dużo, ale wśród trzech najważniejszych mogę wymienić:
- nie umie czytać wystarczająco dobrze, więc czytanie jest trudne i męczące (po tym kryje się cała masa trudności: dysleksja, ADHD, trudności z przetwarzaniem lub pamięcią),
- miało styczność tylko z książkami, których nie mogło nazwać interesującymi,
- za dużo przymusu wygenerowało napięcie i negatywne skojarzenia z książkami i czytaniem.
Czwarty powód może być trochę frustrujący, ale jest równie ważny:
- bo nie.
Nie wszyscy lubią to samo, inne wytwory kultury są bardziej interesujące. Każdy ma prawo do swoich preferencji.
Przyczyn pewnie jest więcej niż jedna. Prawdopodobnie, kiedy dziecko czyta słabo, to do ćwiczeń jest przymuszane, a to generuje napięcie i negatywne skojarzenia. Co więcej, materiał do ćwiczeń pewnie jest nudny.
Co wtedy?
Zajmij się jedną rzeczą na raz. Jeżeli to kwestia zaproponowania ciekawszej pozycji, sprawa jest prosta: znajdź wersję książkową lubianego filmu, serialu czy gry. Jeżeli to duża niechęć do ćwiczeń, to wprowadź do nich element zabawowy. To może być chociażby losowanie (np. ćwiczenia, książki, czasu trwania ćwiczenia).
Dobre ćwiczenia powinny przynosić efekty. Jeżeli po miesiącu nie widać choćby najmniejszych, to ćwiczenie nie jest dobre. Zmodyfikuj je, może poziom trudności jest za wysoki lub za niski. A może to po prostu słabe ćwiczenie i nie warto go robić?
Małe kroki, małe zmiany, małe ćwiczenia i dużo regularności to najlepsza droga do sukcesu. Pamiętaj, Twoje dziecko nie musi lubić czytać, ale musi umieć sprawnie czytać ze zrozumieniem, żeby mogło się dalej uczyć i rozwijać swoje pasje.
Nie musisz tego robić sama/sam. Zapisz dziecko do mnie na terapię czytanie lub kurs szybkiego czytania!